Імтні љирєл ясрх зґвті

29-06-2020, 17:53 | Таңһчин зәңгс » Тоолвр

Эндр өдр мана орн-нутгт чаӊһ, чик һардврта йосн кергтә болҗана. Тегәд Әрәсән Президент Һол Заканд чиклвр орулҗ бәәнә. Социальн теткврин болн харслтын, әмтнә эрүл-менд харлһна болн чик авг-бәрц батруллһна, өрк-бүлмүдиг дөӊнлһнә халхар, көгшдин пеньс, әмтнә җалв өстхә гиҗ Һол Заканд орсн чиклврмүдиг дөӊнҗәнәв.
Җилд 5 сай арслӊ үлү ору авдг әмтнәс 15 процент алв кеҗ, тер мөӊгн бичкдүдин эмнлһнд орулгдх гисн мана Президентин шиидвр бас чик болҗана.
Һол Закана чиклврмүд дөӊнҗ, дууһан өгтн гиҗ цугтадтн үрвр кеҗәнәв. Юӊгад гихлә эн чиклврмүд күн болһна зөв батлҗана.
Эн сольлтсиг би дөӊнҗәнәв. Мини санаһар, социальн халхар олн-әмтнә бәәдл улм ясрулхин кергт орулгдх сольлтс йир туста.

Кермн САКИЛОВА,
С. Радонежскийин нертә орс келн-улсин гимназин багш

* * *
Депутат городского Собрания Олег Чудутов уже в минувшие выходные проголосовал по поправкам в Конституцию, тем самым высказав свою гражданскую позицию. «Действующая Конституция, на мой взгляд, была проработана не до конца. К тому же мир не стоит на месте, и наша жизнь меняется. Поэтому я считаю, поправки в Конституцию уже давно назрели и необходимы. Нужно идти в ногу со временем», - говорит О. Чудутов. Он заметил, что в предложенных поправках есть намек на идеологию, что также является плюсом. «Если при коммунистической идеологии народ понимал, куда движется, то сегодня, на мой взгляд, не все понимают, что для них является главным и вообще нужна ли им эта страна», - сказал депутат. Сейчас, по его мнению, Конституция утверждает идеологию о том, что государство и народ – одно целое.
Кроме того, О.Чудутов положительно отметил и корректировки, связанные с госслужащими. «Двойное гражданство и счета за границей – неприемлемо. Именно эти поправки меня, к примеру, радуют», - подытожил он.

Наш корр.